Udostępnij
Skomentuj

Top 9 najpopularniejszych mitów o zębach

Czy wiesz wszystko o pielęgnacji jamy ustnej? Poznaj szkodliwe mity o zębach i ciesz się zdrowym uśmiechem.

Jakie są najpopularniejsze mity o zębach?

Jeśli tylko zacznie się problem z zębami, wiesz, że nie skończy się po chwili. Zęby to jedno z najbardziej newralgicznych miejsc w ludzkim ciele, co sprawia, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym punktem w codziennej pielęgnacji ciała. Dlatego tym bardziej szkodliwe są mity o zębach, którzy w sieci i nie tylko krąży bardzo wiele. Zatem rozprawmy się tu z 9 najpopularniejszymi.

Mlecznymi zębami nie należy się przejmować. I tak wypadną

Higiena jamy ustnej u maluchów, kilkulatków czy dzieci w wieku szkolnym zależy przede wszystkim od rodziców. Ci jednak często ignorują potrzeby swoich kilkuletnich dzieci i nie zwracają należytej uwagi na zęby mleczne. A tymczasem zęby u dzieci bardzo szybko łapią próchnicę i już u dwulatków może się pojawić problem. Dlatego należy zwracać uwagę na mycie zębów, by te regularnie były czyszczone. Trzeba to robić także z pierwszym wyrżniętym zębem, na początku za pomocą wody i jałowego gazika lub nakładki na palec, którą można kupić ze specjalnym przeznaczeniem dla niemowlaków. Warto także od razu wyrabiać w dziecku poczucie odpowiedzialności za jakość i zdrowie zębów.

Zaraz po posiłku marsz do szczotki!

Wiele osób, nie tylko małych dzieci, zaraz po posiłku leci do mycia zębów. Wydaje im się, że to najlepsze rozwiązanie, by cieszyć się zębami zdrowymi i czystymi oraz że przestrzenie międzyzębowe nie zostaną zapełnione przez resztki jedzenia. Jednak to wielki błąd, którego nigdy nie wolno robić. Tuż po jedzeniu mamy często bardzo rozmiękczone szkliwo, co dzieje się na przykład przez kwasy znajdujące się w różnych produktach spożywczych. Jeśli jeszcze zaczniesz trzeć szczoteczką, szybko doprowadzisz do osłabienia zębów i ich nadwrażliwości. Według dentystów najlepiej z myciem odczekać przynajmniej pół godziny.

Zanim umyjesz zęby, weź do ręki nić dentystyczną

Jeśli chodzi o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, to sprawa jest prosta – jeśli czyścisz zęby irygatorem, to z całą pewnością powinieneś zrobić to przed myciem zębów. Jeśli jednak w grę wchodzi nitkowanie, to nie ma to wielkiego znaczenia. Nici nie są w stanie wyczyścić przestrzeni w taki sposób, jak irygator, a w takim wypadku to, czy zrobisz to przed czy już po myciu, nie będzie wpływał na jakość szczotkowania i wnikanie pasty w miejsca trudno dostępne. Wyjątkiem jest za to nić woskowana, bo ta ma taką strukturę, że może wnikać w przestrzenie między zębami, a co za tym idzie, utrudniać szczotkowanie pastą do zębów.

Polecane pasty do zębów

Płukanie po myciu wzmacnia działanie pasty

Kolejny mit, z którym trzeba się jasno i rzetelnie rozprawić. Wiele osób myśli, że dzięki temu powstaje coś na kształt płynu do płukania, dzięki czemu każdy może jeszcze dokładniej odświeżyć sobie oddech. Nic bardziej mylnego, bo działanie jest raczej odwrotne. Wypłukanie ust wodą po szczotkowaniu sprawi, że woda zabierze ze sobą większość fluoru, który chroni zęby. Dlatego nie wolno płukać wodą mytej jamy ustnej ani wybierać płynów na bazie alkoholu, bo one mogą doprowadzić do suchości w jamie ustnej i problemów oraz podrażnień. Za to po myciu warto przepłukać zęby płynem do płukania, by wzmocnić efekt.

Kupno szczoteczki elektrycznej lub sonicznej nie daje nic

Czy szczoteczki manualne są złe? Absolutnie nie i bardzo często sprawdzają się lepiej, bo lepiej o nie dbamy. Ale nigdy nie będą w stanie sprostać wyzwaniu mycia zębów na takim poziomie, jak szczoteczki elektryczne. Nawet najtańsze modele potrafią działać z prędkością 200 ruchów szczoteczki manualnej na minutę. Jeszcze szybciej działa szczoteczka soniczna, która na dodatek emituje drgania i fale dźwiękowe i napowietrza wodę, dzięki czemu ta lepiej przechodzi przez przestrzenie międzyzębowe i usuwa łańcuchy bakterii czy resztki jedzenia zalegające między zębami. Nie mówiąc już o wygodzie mycia zębów szczoteczkami wspomaganymi przez technologię.

Zaobserwujesz zniszczone włosie, czas na nową końcówkę

Każda końcówka szczoteczki elektrycznej – czy to mowa o szczoteczce elektrycznej klasycznej czy sonicznej – powinna być wymieniana bez względu na stan po maksymalnie 3 miesiącach. Warto także pamiętać, że tego rodzaju elementy powinno wymieniać się także po przebytym przeziębieniu czy przy infekcji w jamie ustnej. Wiele osób o tym zapomina i jedną końcówką myje zęby przez długi czas. Podobnie jest ze szczoteczkami manualnymi, które należy wymieniać z taką samą częstotliwością. Jeśli nie wiesz, czy to już czas na wymianę, wybierz końcówki z odpowiednio barwionymi końcówkami, które zmieniają kolor, gdy przychodzi czas na wymianę.

Guma do żucia ma właściwości zdrowotne

Jeden z najbardziej szkodliwych mitów, który może spowodować poważne zmiany w zdrowiu jamy ustnej. Oczywiście nie jest tak, że jest ona niezdrowa, więc użyta zaraz po posiłku pozwoli wyczyścić zęby z niechcianych resztek pokarmu oraz odświeży oddech po jedzeniu. Jednak używanie jej jako środka zdrowotnego, który wzmocni szkliwo czy ochroni zęby jest dużą przesadą. Popularny nałóg częstego żucia gumy może doprowadzić do zniszczenia szkliwa i nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego. Może także doprowadzić do niekontrolowanego rozrostu mięśnia żwacza. Co ciekawe guma może także wpływać na żołądek, prowadząc do przeczyszczenia, zwłaszcza, jeśli będziesz jej żuł za dużo.

Fluor Twój wróg, uważaj na niego!

Moda na pasty bez fluoru sprawiła, że coraz więcej osób myśli, że ten pierwiastek jest szkodliwy dla zdrowia zębów i dziąseł. Oczywiście tego rodzaju pasty kuszą nas ekologicznym pochodzeniem, ale naukowcy mówią jasno – pasty bez fluoru są o wiele mniej skuteczne niż z nim. To jedna z najważniejszych broni, która pozwala na walkę z próchnicą. Sprzyja tworzeniu nowej tkanki kostnej i wzmacnia szkliwo, zwłaszcza wówczas, gdy jesz coś kwaśnego, co je rozpuszcza i może prowadzić do podrażnienia zębów. Co ciekawe mitem jest także to, że możemy przedawkować fluor. Aby to zrobić, musiałbyś zjeść 1,5 tubki pasty w ciągu kilkunastu godzin. Dlatego lepiej go mieć po swojej stronie.

Próchnica nie jest problemem, to lekka choroba, którą ma każdy

Tak, wyniki pokazują, że z próchnicą muszą sobie radzić prawie wszyscy – prędzej czy później. Co gorsza mnóstwo osób bagatelizuje sprawę, twierdząc, że jest ona niegroźna. Czy wiesz, że może doprowadzić nawet do ekstrakcji zęba? Co gorsza zła kondycja zębów przekłada się na inne narządy, a powodem może być właśnie próchnica. W skrajnych przypadkach może powodować nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę. Jest także jednym z najważniejszych powodów nieświeżego oddechu. To wszystko sprawia, że każdy powinien prowadzić walkę na szeroką skalę z próchnicą, która atakuje chętnie i często.

Jak dbać o zęby? Przestrzegaj tych zasad

Pamiętaj, że dbanie o zęby to nie tylko mycie ich raz rano i raz wieczorem. Musisz być świadomy zagrożeń i wiedzieć, które z mitów są szkodliwe i których nie warto w ogóle brać pod uwagę. Dbaj o jamę ustną, bo problemy z zębami należą do jednych z najtrudniejszych do zwalczenia. Lepiej więc po prostu do nich nie dopuszczać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)