Udostępnij
Skomentuj

Oleje do włosów wysokoporowatych – jaki najlepszy? Który wybrać?

Włosy wysokoporowate zazwyczaj sprawiają najwięcej problemów. Podpowiadamy jak je pielęgnować.

Olejowanie to metoda pielęgnacji włosów, polegająca w całości na wykorzystaniu jedynie naturalnych składników, bez konieczności stosowania chemicznych zabiegów i sztucznych dodatków. Olejowanie to odpowiedź na pytanie jak dbać i jak szybko zapuścić włosy.

Olejowanie włosów jednak nie zawsze spotyka się z uznaniem wśród niektórych kobiet. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest z reguły nieodpowiedni dobór kosmetyku do rodzaju włosów. Przed zdecydowaniem się na rozpoczęcie przygody z olejowaniem, warto sprawdzić porowatość naszych włosów. Od tego czynnika będzie bowiem zależało jaki olej wybrać do olejowania włosów.

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

Porowatość można wytłumaczyć jako stopień rozchylenia łusek, z których zbudowane są włosy. Kondycja włosów decyduje o tym, czy łuski są rozchylone czy zwarte. Aby sprawdzić porowatość włosów wystarczy umieścić pojedynczy włosek w szklance z wodą i odczekać kilka minut. Im bardziej włos schodzi na dno, tym większa jest jego porowatość.

  • Wysokoporowate włosy, o szeroko rozchylonych łuskach, bardzo szybko chłoną wodę, w związku z czym szybciej opadną na dno.
  • Przeciwnie włosy niskoporowate, których zamknięte łuski nie nasiąkają wodą zbyt szybko; zatrzymają się zatem na powierzchni wody lub nieznacznie się zanurzą. Włosy niskoporowate wydają się być najmniej problematyczne. Ich mocno zaciśnięte łuski świadczą o zdrowym wyglądzie włosów, blasku i gładkości. Zazwyczaj są to włosy proste, ewentualnie lekko falowane. Są zdrowe i silne.
  • Włosy średnioporowate zanurzają się do połowy objętości wody. Włosy średnioporowate to te najczęściej spotykane. Mogą być przesuszone lub mieć tendencję do rozdwajania się, ale raczej nie sprawiają dużych problemów.

Każdy z rodzajów włosów wymaga odmiennej, odpowiednio dopasowanej pielęgnacji.

Polecane oleje do włosów

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate są najbardziej problematyczne. Bardzo szybko schną, puszą się, są łamliwe, matowe i podatne na plątanie. W dotyku przypominają siano, są bardzo wrażliwe i delikatne. Wysoka porowatość włosa najczęściej jest wynikiem stosowania długotrwałych zabiegów stylizacyjnych, takich jak farbowanie czy rozjaśnianie lub nieumiejętnej, niewłaściwej pielęgnacji. Często jednak, na przykład w przypadku loków, włosy mogą być wysokoporowate po prostu z natury.

W przypadku włosów wysokoporowatych warto wybierać łagodne szampony, które nie będą wypłukiwały keratyny. Bardzo często poleca się również metodę mycia włosów zwaną OMO. Polega ona na zabezpieczeniu włosów na długości odżywką podczas mycia szamponem skóry głowy, a następnie ponownym nałożeniu odżywki. Metoda OMO pomaga chronić włosy przed nadmiernym wysuszeniem, plątaniem oraz niszczeniem włosów agresywnymi substancjami myjącymi, zawartymi w szamponie.

Jak olejować włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate charakteryzują się wysoką przyswajalnością wszelkiego rodzaju kosmetyków, choć większość z nich bardzo szybko „wypijają” bez efektów. Potrzebują dużej ilości nawilżenia oraz natłuszczenia, dlatego tak przydatne będą w tym przypadku oleje do włosów wysokoporowatych.

Zadaniem oleju w przypadku włosów wysokoporowatych będzie przede wszystkim wysokie nawilżenie łusek włosa. Warto olejować je na mokro, tak aby jeszcze lepiej zatrzymać wodę w komórkach. Olejowanie na mokro polega na nałożeniu włosów na wilgotne włosy przed myciem lub po myciu. Łuski są wówczas mocniej rozchylone, dzięki czemu olej może wniknąć w nie o wiele głębiej.

Oleje są bardzo ważnym składnikiem kosmetyków używanych do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Jeśli nawet nasz kosmetyk nie posiada oleju w składzie, warto go do niego dodać – na przykład odrobinę oleju do odżywki, która wówczas wygładzi włosy, pozostawiając na nich nawilżającą warstwę ochronną.

Oleje konopne polecane do olejowania włosów

Jaki olej na włosy wysokoporowate?

Jeśli chodzi o konkretny olej, najlepszym wyborem w przypadku włosów wysokoporowatych będzie olej z pestek winogron, olej z wiesiołka czy orzechów laskowych, olej konopny, a także sojowy. Warto wypróbować także olej lniany lub sezamowy, olej z orzechów arachidowych, z orzechów włoskich, z czarnuszki, acai, z nasion malin lub nasion jabłka.

Jaki olej do włosów wysokoporowatych kręconych? Świetnie sprawdzi się olej arganowy do włosów wysokoporowatych a także olej jojoba do włosów wysokoporowatych.

Należy jednak być ostrożnym ze stosowaniem oleju kokosowego, który mógłby „zapchać” włosy i doprowadzić do ich puszenia. Podobnie wygląda sprawa masła shea, mogącego wywołać podobny skutek.

Najważniejsze w przygodzie z olejowaniem jest odnalezienie swojej ulubionej, najlepiej dostosowanej metody olejowania oraz rodzaju oleju, który doskonale uzupełni i wzbogaci pielęgnację.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)