Udostępnij
Skomentuj

Na co pomaga witamina E? Kosmetyki z witaminami

Witamina E bywa określana mianem witaminy młodości. Ile w tym prawdy? Na co wpływa witamina E i czy warto sięgać po kosmetyki, które ją zawierają?

Jaka jest rola witaminy E?

Witamina E już od lat jest wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale też w przemyśle kosmetycznym. Bywa słusznie określana mianem witaminy młodości, a nawet witaminy płodności, bo i na tę kwestię może mieć wpływ.

Polecane produkty

Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, należy do związków określanych mianem tokoferoli. To witamina, która ma wpływ na wiele kwestii:

 • Jest silnym i naturalnym przeciwutleniaczem – wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni skórę i organizm przed uszkadzaniem się komórek, które jest powodowane przez wolne rodniki.
 • Witamina E przeciwdziała zakrzepom krwi – bierze udział w syntezie substancji przeciwdziałającym nadmiernej krzepliwości krwi i nadmiernemu zlepianiu się płytek krwi. Jej obecność jest niezbędna, by układ krążenia pracował w pełni sprawnie, ponieważ odpowiada za ochronę czerwonych krwinek.
 • Witamina E podtrzymuje płodność oraz jest niezbędna w trakcie rozwijania się ciąży. Wpływa na prawidłowy rozwój i podtrzymywanie ciąży.
 • Spowalnia procesy starzenia się skóry – poprawia również jej stan, elastyczność i kondycję.

Dbanie o prawidłowy poziom witaminy E w organizmie jest kluczowe dla zachowania zdrowia i witalności. Objawy niedoboru witaminy E są bardzo wyraźne i powinny być sygnałem do wizyty u lekarza, zmiany diety oraz ewentualnej suplementacji. Oto one:

 • Przewlekłe uczucie zmęczenia, które nie ustępuje po drzemce i wypoczynku.
 • Anemia, niedobór czerwonych krwinek.
 • Zaburzenia neurologiczne.
 • Pogorszenie się stanu skóry, rogowacenie, starzenie się.
 • Problemy z mięśniami, kośćmi oraz zębami.
 • Osłabienie koncentracji, drażliwość.

Zastosowanie witaminy E w kosmetyce

Witamina E jest niezwykle cenionym składnikiem kosmetyków. Można spotkać ją zarówno w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, jak również ciała, włosów i paznokci. Tak szerokie zastosowanie tego składnika jest spowodowane wszechstronnymi właściwościami pielęgnacyjnymi witaminy E:

 • Witamina E, stosowana w pielęgnacji, hamuje procesy starzenia się skóry. Niszczy wolne rodniki i działa antyoksydacyjnie.
 • Witamina E ma właściwości przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran i dlatego znajduje szerokie zastosowanie w preparatach do cery wrażliwej, podrażnionej, trądzikowej, z AZS.
 • Witamina E delikatnie wyrównuje koloryt skóry poprzez rozjaśnianie przebarwień.
 • W pielęgnacji włosów, witamina E działa wygładzająco oraz wzmacniająco, przeciwdziała wypadaniu włosów i ich niszczeniu się od słońca i czynników zewnętrznych.
 • Witamina E jest podstawowym składnikiem kosmetyków w pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Witamina E na twarz

Stosowanie witaminy E w pielęgnacji skóry twarzy to bardzo dobra decyzja. Można sięgać po preparaty specjalistyczne (z wysoką zawartością tego składnika), jak również po kosmetyki o ogólnym działaniu, które także zawierają witaminę E, choć na ogół w mniejszych dawkach.

By odczuć działanie witaminy E na skórze, należy wybierać kosmetyki, gdzie jest ona substancją aktywną. Co to oznacza? Jej procentowa zawartość powinna wynosić od 1,5 do nawet 5%! Kremy ze śladową zawartością witaminy E również mogą być wartościowe w pielęgnacji, ale tak mała zawartość tego składnika sprawia, że trudno mówić o jego intensywnym działaniu antyoksydacyjnym.

Witaminę E można stosować na twarz także w postaci bezpośredniej – wystarczy kupić kapsułki z witaminą E i tworzyć domowe specyfiki pielęgnacyjne lub stosować wyłącznie zawartość kapsułek bezpośrednio na skórę. W ich wnętrzu kryje się witamina E w płynie, dlatego wystarczy rozciąć kapsułkę, by móc z niej skorzystać. W sprzedaży znajdziemy również koncentraty i eliksiry z witaminą E, co również jest doskonałym wyborem w pielęgnacji skóry twarzy.

Czy witaminę E można przedawkować?

Dobrodziejstwa witaminy E sprawiają, że wiele osób sięga po nią bardzo często zarówno w pielęgnacji, jak również w diecie i w formie suplementów. Każdą witaminę i każdy składnik odżywczy można przedawkować, dlatego warto zachować rozsądek i umiar. Objawy przedawkowania witaminy E w organizmie:

 • Zaburzenia wzroku i bóle głowy.
 • Zaburzenia żołądkowe i jelitowe.
 • Zmęczenie i osłabienie mięśni.

Witamina E jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu, a w szczególności układu krążenia, ale też do odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jej prawidłowe użycie poprawi wygląd cery, włosów i paznokci oraz sprawi, że będą lepiej zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)