Udostępnij
Skomentuj

Na co pomaga witamina A?

Witamina A ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, jest naturalnym antyoksydantem. Na co jeszcze pomaga?

Witamina A – jak wspiera nasz organizm?

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest szeroko wykorzystywana w medycynie, ale też w kosmetyce. To witamina rozpuszczalna w tłuszczach, a jej niedobór może nawet skończyć się tak zwaną „kurzą ślepotą”. Witamina A pełni wiele funkcji, a to najważniejsze z nich:

 • Witamina A wykazuje właściwości przeciwnowotworowe – bierze udział w syntezie białek, poprawia zdolność komórek do regeneracji, a nawet przypisuje się jej rolę przeciwnowotworową.
 • Witamina A wpływa na dobrą jakość wzroku – zapobiega ślepocie zmierzchowej, która jest nazywana „kurzą ślepotą”.
 • Wykazuje działanie przeciwtrądzikowe – przyspiesza złuszczanie i odnowę naskórka, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, likwiduje drobne zmarszczki, przebarwienia i pomaga podczas kuracji przeciwtrądzikowych.
 • Jest skuteczna w działaniu przeciwstarzeniowym – retinol, czyli jedna z postaci witaminy A, jest powszechnie stosowany w kosmetykach dla cery dojrzałej. Witamina A to naturalny przeciwutleniacz. Jak wszystkie antyoksydanty, witamina A przeciwdziała wolnym rodnikom. Skutecznie spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu kolejnych.

Witamina A w kosmetyce – właściwości

Właściwości preparatów z witaminą A są zaskakująco skuteczne. Dlatego też witamina A jest jednym z najbardziej poszukiwanych składników, a szczególnie w przypadku osób z określonymi problemami skórnymi, jak:

 • Drobne zmarszczki mimiczne – kosmetyki z witaminą A spłycają istniejące zmarszczki. Dzieje się tak zarówno dlatego, że retinol ma działanie złuszczające, ale też dlatego, że składnik ten odpowiada za wzmożoną syntezę kolagenu, który jest naturalnym budulcem skóry.
 • Głębsze zmarszczki – głębokie bruzdy trudno zlikwidować wyłącznie przy pomocy kremu, ale kosmetyki z wysoką zawartością witaminy A delikatnie spłycają głębokie zmarszczki, co sprawia, że skóra wydaje się mniej spięta i sprawia wrażenie młodszej.
 • Trądzik – preparaty z witaminą A są stosowane powszechnie w kuracjach przeciwtrądzikowych i to zarówno w formie kremów, jak również w formie doustnej.
 • Przebarwienia – właściwości złuszczające i odnawiające witaminy A sprawiają, że kosmetyki z tym składnikiem pomagają pozbyć się przebarwień.
 • Utrata jędrności skóry – kosmetyki z witaminą A odpowiadają za wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny, a to przekłada się na poprawę jędrności skóry.
 • Nadmierne rogowacenie skóry – kosmetyki z witaminą A blokują nadmierne rogowacenie, wygładzają i złuszczają naskórek.

Polecane produkty

Witamina A na trądzik

Szczególnie ciekawą funkcją witaminy A jest jej pozytywny wpływ na cerę trądzikową. Leczenie trądziku witaminą A może przebiegać na dwa sposoby:

 • Poprzez stosowanie kosmetyków z retinolem – można kupić wiele z nich bez recepty, ale te o szczególnie wysokim stężeniu witaminy A bywają dostępne na receptę. Czasami zleca się również wykonanie maści i płynów do skóry trądzikowej w aptece. Po kosmetyki z retinolem można sięgnąć na własną rękę, ale na początek warto wybrać te o niskiej zawartości tego składnika. Dla nieprzyzwyczajonej cery, zbyt wysokie stężenie, może okazać się nieprzyjemne i prowadzić do podrażnień.

Gdy zmiany trądzikowe są rozległe, a samodzielna pielęgnacja nie przynosi efektów, warto wybrać się do dermatologa i wspólnie dobrać odpowiednie kosmetyki z retinolem lub innymi składnikami aktywnymi.

 • Poprzez stosowanie retinoidów doustnych – to znacznie bardziej intensywna terapia, która bywa traktowana jako ostateczność z uwagi na to, że retinoidy doustne nie są obojętne dla organizmu, mogą powodować skutki uboczne i w żadnym wypadku nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, starające się o dziecko lub karmiące piersią. Leki przeciwtrądzikowe z witaminą A są zapisywane przez dermatologa i powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.

Witamina A – zastosowanie i efekty

Kosmetyki z witaminami są lubiane i chętnie wybierane z uwagi na wysoką skuteczność. Witamina A w kosmetykach może być stosowana zarówno w postaci kremów, jak również maseczek, a nawet terapii złuszczających. Efektem regularnego sięgania po preparaty z retinolem jest:

 • Odmładzanie skóry – złuszczenie warstwy rogowej i spłycenie zmarszczek daje szybki efekt w postaci promiennej, odmłodnionej skóry.
 • Rozjaśniona cera – witamina A świetnie zwalcza przebarwienia.
 • Spłycenie zmarszczek – witamina A to jeden z tych składników, które faktycznie są skuteczne w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.
 • Redukcja niedoskonałości – kosmetyki z witaminą A pomagają pozbyć się trądziku i zmian skórnych.
Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)