Udostępnij
Skomentuj

Czym się różni woda toaletowa od perfumowanej?

Istnieje tendencja nazywania wszystkich pachnideł perfumami, ale jest między nimi istotna różnica. Poznaj ją!

Eau - słowo, które znajdziesz na większości flakonach perfum. Co oznacza?

Woda toaletowa, woda perfumowana i czyste perfumy różnią się od siebie stężeniem zapachowych olejków, trwałością, intensywnością nut zapachowych i ceną. „Eau” w języku francuskim oznacza po prostu wodę. W produkcji perfum nie ma ona większego znaczenia, ponieważ zapachy powstają poprzez rozpuszczenie danej ilości olejku eterycznego najczęściej w alkoholu etylowym. „Eau” to raczej nazwa umowna określająca zapachy. Wyróżniamy cztery podstawowe typy wód: Eau Fraiche (mgiełkę zapachową), EDC (Eau de Cologne - wodę kolońską), EDT (Eau de Toilette - wodę toaletową) oraz EDP (Eau de Parfum - wodę perfumowaną). Ponadto na półkach sklepowych możemy znaleźć DNS (deodorant natural spray - dezodorant perfumowany), after shave (wodę po goleniu) oraz czyste perfumy (najczęściej pod nazwą „extract de parfum” lub po prostu „parfum”).

Każde oznaczenie flakonu daje nam sygnał na jakie stężenie zapachu trafiliśmy. W przypadku zapachów damskich najniższą ekstraktację znajdziemy w dezodorantach perfumowanych - około 1% stężenia zapachowych olejków. Większą trwłość zapewni nam mgiełka do ciała - od 1 do 3%. Jeśli szukamy bardziej długotrwałego zapachu musimy sięgnąć po wodę toaletową - od 4 do 12% lub po wodę perfumowaną - od 10 do 20%. Najtrwalsze zapachy znajdziemy w czystych perfumach (od 15 do 30% stężenia zapachu) lub w ekstraktach perfum (od 20 do aż 40% zaperfumowania).

Z perfumami męskimi jest podobnie, różnica polega na tym, że mamy dodatkowo do czynienia z wodami po goleniu (między 2 a 4% stężenia zapachu) i z wodami kolońskimi (3-6%).

Od ilości oznaczeń można dostać zawrotu głowy! Poradzimy kiedy sięgnąć po wodę perfumowaną i czyste perfumy a kiedy po wodę toaletową.

Woda toaletowa - łagodne nuty zapachowe na co dzień i na każdą kieszeń.

Już wiesz, że woda toaletowa zawiera od 4 do 12% stężenia zapachu. Każda marka i każdy zapach ma inne zaperfumowanie. Jeśli zależy Ci na długotrwałym zapachu, sięgnij po wody toaletowe o podwyższonej ekstraktacji. Są intensywniejsze i mogą Ci towarzyszyć nawet przez cały dzień!

To idealny wybór na lato jak i na co dzień, ponieważ zapach jest subtelniejszy i delikatniejszy, a ponadto wody toaletowej można używać nawet kilka razy dziennie. Wody toaletowe najczęściej znajdziemy w dziale męskich zapachów.

Polecane produkty

Woda perfumowana - długotrwałe zapachy, po które sięgamy najczęściej.

Woda perfumowana zawiera od 10 do 20% olejków zapachowych, dzięki czemu jest trwalsza niż woda toaletowa - przy wysokim stężeniu zapachu może utrzymywać się na skórze nawet dwie doby! W perfumeriach najczęściej natrafimy właśnie na wody perfumowane, jak i większość najsłynniejszych wód świata znajdziemy właśnie w tej koncentracji. Często możecie natrafić na jeden zapach w dwóch wersjach: EDT i EDP. Różnią się często doborem składników (w wodach toaletowych znajdziemy subtelniejsze nuty zapachowe), trwałością, a przede wszystkim ceną.

Polecane produkty

Perfumy - nieprzemijający zapach luksusu w kilku kroplach.

Zapachami o najwyższym zaperfumowaniu są czyste perfumy i ekstrakty. Zawierają one od 20 do nawet 40% olejków eterycznych. Są to kompozycje niezwykle trwałe i silne oraz trudno dostępne w perfumeriach. Perfumy i ekstrakty są ekskluzywne i często idzie za nimi wysoka cena, jednak warto wydać więcej na zapach, którego jedynie kilka kropel wystarczy, by trwał na naszej skórze nawet przez kilka dni. Perfumy najczęściej dostępne są w niewielkich pojemnościach - 30 i 50ml, ale słyną z niesamowitej wydajności.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)