Udostępnij
Skomentuj
https://www.amfora.pl/wiadomosc/czym-jest-dezynfekcja-czego-uzywac-do-dezynfekcji/17076/ 2020-07-13 11:45:32.000000

Czym jest dezynfekcja? Czego używać do dezynfekcji?

Dowiedz się, czym jest dezynfekcja oraz jak poprawnie i bezpiecznie stosować ją w swoim domu.

Co oznacza termin dezynfekcja?

Dezynfekcja – co to jest? Jeśli choć raz zadałeś sobie takie pytanie i jeszcze nie uzyskałeś satysfakcjonującej odpowiedzi, tłumaczymy. Dezynfekcja to niszczenie lub redukcja mikroorganizmów takich jak, grzyby, wirusy i bakterie. Stosowana przede wszystkim na powierzchniach i przedmiotach, bo odkażanie skóry precyzyjniej nazywa się antyseptyką. Efektywność działania zależy od kilku czynników:

 • gatunku drobnoustroju, jego liczby oraz aktywności,
 • środowiska, w którym mikroorganizm występuje, w tym przede wszystkim wilgotności oraz temperatury, preparatu,
 • metody działania, jaką obierasz.

Miej zatem świadomość, że nie każda dezynfekcja jest skuteczna. Wystarczy, że nie dostosujesz środka – użyjesz przeterminowanego, przechowywanego w złym miejscu, niezgodnego z rodzajem drobnoustroju – a rzecz lub skóra pozostaje brudna.

Rodzaje dezynfekcji

Sposoby dezynfekcji dzieli się na fizyczne oraz chemiczne. Kategorie te w swojej nazwie określają z jakiej dziedziny wiedzy skorzystano, opracowując je – chemii lub fizyki. Każdy z tych rodzajów dedykowany jest innym sytuacjom, dlatego poznaj ich charakterystykę i następnie dopasuj określone metody do swoich potrzeb.

Dezynfekcja fizyczna, czyli prawa fizyki na straży domowej czystości

Dezynfekcje fizyczne polegają na wykorzystaniu pary wodnej w temperaturze 100-110°C i zmniejszonym ciśnieniu (w okolicach 0,45–0,5 atmosfer) i służą głównie do odkażania wcześniej wyczyszczonego sprzętu lub odzieży. Do tego rodzaju zalicza się również promieniowanie UV niszczące mikroorganizmy, także w powietrzu – stąd popularność metody UV w sprzątaniu i dezynfekcji mieszkań oraz domów.

Dezynfekcja chemiczna najczęściej stosowanym rodzajem dezynfekcji

Odkażanie chemiczne jest najczęściej stosowane i stanowi łatwo dostępną metodę dezynfekcji. Opiera się na wykorzystaniu określonej substancji, najczęściej alkoholu o właściwościach bakteriobójczych, rozpylanym bezpośrednio na powierzchnię. Specjaliści polecają również fenole, które mają szerszy zakres działania niż środki etylowe lub propylenowe – niszczą też wirusy i grzyby.

Nie przepadasz za zapachem alkoholu? Wiedz zatem, że do dezynfekcji chemicznej używa się również aldehydów – preparatów dezynfekujących z wysokiej półki, które nie tylko niszczą większość groźnych drobnoustrojów, lecz także mają słabo wyczuwalny zapach.

Jesteś odważny lub możesz skorzystać z pomocy doświadczonego chemika? W takim przypadku pod uwagę weź także kwasy organiczne – skuteczne, lecz niebezpieczne i wymagające dużej ostrożności działania. Mogą bowiem uszkodzić nie tylko powierzchnię wymagającą czyszczenia, ale także powodować poważne oparzenia.

Polecane płyny i żele antybakteryjne

Czego warto użyć do dezynfekcji domowej?

Domowa dezynfekcja to wszystkie sposoby odkażania przedmiotów znajdujących się w gospodarstwie domowych – blatów, szafek, mebli, wszystkich akcesoriów niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Dezynfekcja powierzchni, które nie mogą mieć kontaktu z wodą

Drewniane meble, podłogi, delikatne przedmioty, których nie chcesz traktować intensywnie działającą chemią – wszystko wyczyścisz, korzystając ze sprzętów do dezynfekcji fizycznej: parownic, odkurzaczy parowych, myjek ciśnieniowych. Jeśli jeszcze nie masz ich w swoim domu, a cenisz ponad wszystko czystość i bezpieczeństwo, warto, byś zdecydował się na zakup jednego z wymienionych urządzeń. Pamiętaj, że to swego rodzaju inwestycja i w dłuższej perspektywie kosztuje mniej niż każdorazowe wybieranie usług profesjonalnej ekipy sprzątającej.

Dezynfekcja mniej wymagających powierzchni – środki, które masz pod ręką

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnorodnych płynów, pianek i sprayów, pozwalających przeprowadzić wygodne odkażanie chemiczne. Wśród nich widnieją preparaty dedykowane poszczególnym pomieszczeniom (kuchni, łazience, salonowi, sypialni) oraz powierzchniom (podłogi, meble, okna, umywalki, toalety).

Chcesz skutecznie zdezynfekować swój dom? Sprawdzaj oznaczenia na frontowych etykietach i wybieraj metody dezynfekcji dostosowane do wymagań danego miejsca w Twoim mieszkaniu.

Jakie środki do dezynfekcji warto mieć w domu?

Żadne mieszkanie nie obejdzie się bez tych produktów:

 • uniwersalny płyn do podłóg – już odrobina wymieszana z ciepłą wodą wystarcza, by wyczyścić kafelki w łazience, linoleum w kuchni, panele w salonie i sypialni. Detergenty mają piękne, świeże zapachy, więc w ciągu kilku minut Twój dom odzyskuje świeżość i przytulność;
 • mleczko do umywalki, płyty indukcyjnej i kuchenki – to prawdopodobnie najszybciej brudzące się miejsca, których dezynfekcja jest o tyle trudna, że musi być skuteczna, a przy tym delikatna. Stąd postać gęstego, skoncentrowanego mleczka, które najlepiej nakładać na powierzchnie przy pomocy miękkiej gąbeczki (nigdy tzw. druciaka!);
 • spray do szyb i luster – w każdym domu można znaleźć szklane przestrzenie, i właśnie dla nich stworzono wymienione preparaty. Kilka psiknięć, przetarcie ściereczką z mikrofibry i gotowe – zero smug, a szyby i lustra lśnią jak nowe;
 • środek do mebli – najlepiej antystatyczny, czyli zapobiegający ponownemu osadzaniu się kurzu, dzięki czemu sprzątasz rzadziej. Równie ważne jest, aby “wyciągał” z mebli ich naturalne piękno – otulał blaskiem i odświeżał;
 • płyn do toalety – na nim prawdopodobnie spoczywa największe zadanie, bo musi odkazić jedno z najbardziej zabrudzonych miejsc w domu – usunąć ogromną ilość bakterii. Producenci oferują płyny bardzo wygodne w stosowaniu. Wystarczy nanieść go na ścianki toalety, zostawić na 15-30 minut, wyszorować szczotką i spłukać;
 • preparat do dezynfekcji sprzętu elektronicznego – zdziwisz się, jeśli napiszemy, że telefony, piloty, klawiatury oraz myszki są jednymi z najbardziej brudnych rzeczy w ogóle? Dlatego tak ważne jest, abyś w swojej domowej kolekcji produktów do dezynfekcji chemicznej posiadał także ten, dedykowany delikatnej elektronice oraz regularnie z niego korzystał. Pamiętaj, by za każdym razem odłączyć urządzenie od źródła zasilania.

Rodzaje niezbędnych akcesoriów do dezynfekcji

Masz skompletowany zestaw środków do dezynfekcji. Teraz potrzebujesz kilku akcesoriów, aby praca była bezpieczna i skuteczna.

 • Gąbki i ściereczki. Inne do blatu w kuchni, inne do ekranu telewizora lub komputera. Najbardziej uniwersalna jest ściereczka z mikrofibry – doskonale chłonie kurz i dzięki temu, że delikatna, nie uszkadza wrażliwych, szklanych powierzchni oraz sprzętu elektronicznego. Zależy Ci na skutecznej dezynfekcji? W takim razie często wymieniaj gąbki – najlepiej po pierwszym zawilgoceniu, a ściereczki – jeśli nie chcesz ich szybko wyrzucać – pierz regularnie w temperaturze 40-60°C.
 • Ręcznik papierowy. Akcesoria jednorazowego użytku są bardzo przydatne podczas odkażania, bo nanosisz na nie preparat, czyścisz powierzchnię i… wyrzucasz ręcznik. Bez dodatkowego zmartwienia tym, czy jest na tyle czysty, by zastosować go ponownie.
 • Mopy podłogowe. Niezależnie od tego, jaki rodzaj mopa podłogowego posiadasz, pamiętaj, by po każdym użyciu dokładnie go umyć i wysuszyć. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj w wodzie (tym bardziej brudnej) ani w wilgotnym wiadrze. Odczep końcówkę, wyszoruj lub wypierz, a następnie wywieś, najlepiej na świeżym powietrzu. I regularnie kupuj nowy mop, bo ten oczywiście się zużywa – tym szybciej, im częściej sprzątasz.

Metody dezynfekowania ubrań

Dezynfekcja to także odkażanie Twoich ubrań i nie zawsze musisz prosić o pomoc w pralni chemicznej, bo niektóre tekstylia z powodzeniem upierzesz w pralce. Współczesna technologia pozwala na łączenie prania i dezynfekcji. Miej tylko na uwadze, aby odpowiednio dobrać płyn lub proszek do danego rodzaju tkaniny oraz temperatury wody.

Bezpieczeństwo dezynfekcji

Podczas odkażania chemicznego miej na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich. Unikaj bezpośredniego kontaktu z preparatami – w tym celu za każdym razem zakładaj rękawiczki i gogle, jeśli stosujesz środki żrące. Po zaaplikowaniu intensywnie działających detergentów (np. do toalety lub zlewu) otwórz okno i opuść dane pomieszczenie. Po zakończonym sprzątaniu przewietrz całe mieszkanie – to nie tylko przyspieszy proces wysychania powierzchni, ale także usunie specyficzny zapach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)